A lombtrágya alkalmazása ma már nem lehetőség, hanem kötelesség

A lombtrágya alkalmazása ma már nem lehetőség, hanem kötelesség

Levélen keresztül a növény szinte bármilyen tápanyagot fel tud venni. Ma már azt is tudjuk, hogy egyes tápelemek akár 2-20-szor jobban hasznosulnak lombtrágyaként. A levélen keresztüli tápanyag-utánpótlással a növény életfolyamatait aktivizáljuk azzal, hogy azonnali segítséget biztosítunk tápanyaghiány vagy növényi stressz esetén.

Őszi vetésű növényeink életében igen fontos a kora tavaszi időszak: az intenzív növekedés nagyadagú tápanyagigénnyel is társul, melyet mennyiségben és a tápelemek arányának tekintetében is ki kell elégíteni.

A lombtrágya folyamatosan jó kondícióban tartja a növényeinket

A lombtrágyázás fokozza a gyökérfejlődést, ezáltal elősegíti a növények fejlődését, erősíti őket a negatív abiotikus tényezők ellen (pl. aszály, hideg talaj, növényvédő szerek okozta stressz), valamint ellensúlyozza az ásványi anyagok hiányát. Folyamatos használatukkal olyan egészségi állapot érhető el, melynél a termesztett növények kevésbé lesznek hajlamosak a megbetegedésre, jobban ellenállnak a kórokozók, kártevők támadásának, ha pedig kialakul egy betegség vagy kártétel, azt gyorsabban és alacsonyabb költségekkel tudjuk orvosolni.

Az egyre kevesebb alaptrágya-használat, a szélsőséges időjárás gyakran vált ki egyszerre többféle tápanyaghiányt. Mivel egyes tápanyagok hiánya nem mindig mutatkozik meg időben, talajvizsgálattal kell feltárni a talaj tápanyagtartalmát. Erre alapozva a megfelelő tápanyagmennyiség alkalmazandó.

A lombkezelések szignifikánsan növelik a növény anyagcsere folyamatait (például segítenek felvenni a tavaszi fejtrágyázással kijuttatott nitrogént, ami a hideg talaj vagy a gyakori belvizek miatt nem mindig szívódik fel kielégítően), és segítenek a relatív hiánytünetek megelőzésében vagy megszüntetésében.  

A jól alkalmazott lombtrágya akkor is működik, amikor a szilárd tápanyag bemosó csapadék híján csődöt mond.

Egy levéltrágyás kezelés hatása gyors és igen látványos tud lenni, két korábbi blogcikkünkben fotókkal is megmutattuk, mit lehet lombtrágyázással elérni:

Lombtrágya hatása búzában: látványos különbség már 10 nap alatt>>

Foszforos levéltrágya búzában: kezelés előtt és után>>

Mikor ideális a lombtrágya kijuttatása?

Lombtrágyázásra a kora reggeli órák a legkedvezőbbek. Ilyenkor a növény gázcserenyílásai még nyitva vannak; a levelek kültakarója a harmat miatt fellazult állapotban van. Ha kora reggeli időpontot választunk a kijuttatáshoz, több tápanyag hasznosul, és a levélzet károsodásának esélye is jelentősen csökken.

Nem lehet kizárólag levélen keresztül táplálni

A lombtrágyázás előnyei számosak, de nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ez egy kiegészítő lehetőség vagy azonnali segítség tápanyaghiány vagy hideg talaj, esetleg szárazság miatt csökkent gyökérműködés esetén. A fejtrágyázást nem tudja pótolni.

A Hírös Agráriánál minden termelő részére tanácsadói hátteret biztosítunk. Amennyiben a tápanyagutánpótláshoz segítséget igényel, vagy termékeket keres, forduljon hozzánk bizalommal!