Hagyományosan a napraforgó vetésének ideje áprilisban érkezik el, a hónap második felében, amikor a talaj eléri a megfelelő hőmérsékletet. A nagy olajtartalmú hibridek 8-12°C talajhőmérsékletet igényelnek, míg az étkezési fajták már 7-8°C-nál vethetőek.
Átlagos kitavaszodás esetén április közepére, második felére melegszenek fel a talajok 8-12°C körüli hőmérsékletre. Idén már februárban megérkezett a tavasz, az előrejelzések szerint pedig a talajok hőmérsékletének további egyenletes felmelegedése várható (14-16°C körüli átlagokkal április első napjaiban). Már március végén elkezdték vetni a napraforgót a déli országrészben.
Indokolt a talajfertőtlenítés elvégzése a napraforgó vetése előtt
A talajlakó kártevő fajok a talaj felső rétegében megtalálhatók, az ellenük való védekezést már vetés előtt meg kell kezdeni. A talajban fejlődő és ott károsító rovarok lárvái, a pajorok, a cserebogarak lárvái, a pattanóbogarak lárvái, a drótférgek és az áldrótférgek a fejlődő gyökerek megrágásával jelentős mennyiségű csíranövényt el tudnak pusztítani. Az enyhe tél nagyon kedvez ezen kártevőknek, mert nem kell mélyre húzódniuk, és idén a felszín sem fagyott át annyira, hogy gyéríthette volna a számukat.
Kártételük rejtett, legalábbis kezdetben, ténykedésük nyomán foltokban elpusztul a növényzet. Jelenlétükre gyakran csak akkor derül fény, amikor már visszafordíthatatlan a kártétel. A talajlakó kártevők lárvái ráadásul több évig fejlődnek, így a károsításukra ugyanazon a helyen több évig is számítani kell.
A napraforgó erőteljes kezdeti fejlődésének kulcsa a gyökérzet talajlakó kártevőkkel szemben biztosított hatékony védelme, illetve nem feledkezhetünk meg a megfelelően gyökérzet kialakulásához szükséges tápelemek biztosításáról sem. Ha a növényünk kezdeti fejlődése intenzív, annak megvan az a pozitív hozadéka is, hogy hamarabb eléri azt a fejlettségi stádiumot, amikor már kevésbé tudják károsítani a talajlakó kártevők. Melegen ajánlott a startertrágyázás, hogy a fiatal napraforgó erőteljes fejlődésnek induljon.
Lehetősége van olyan technológiát is választani, amellyel egy menetben végezheti el a talajfertőtlenítést és a startertrágyázást.
Talajfertőtlenítő készítmények napraforgóban
A talajfertőtlenítő készítmények használatakor kiemelten fontos az, hogy pár szempontot figyelembe vegyünk még alkalmazásuk előtt. A kijuttatást megelőzően nem árt tudnunk, mi ellen is szeretnénk védekezni, tényleg szükség van-e az eljárásra, ha igen, akkor milyen mennyiségben fordulnak elő az egyes kártevők az adott területen. E kérdések megválaszolásának hiányában ugyanis a várt hatás akár el is maradhat, okszerűtlen használat miatt pedig feleslegesen kerül a készítmény a talajba. A Hírös Agráriánál helyszíni szemlével is tudjuk segíteni a munkáját, bővebb információért keresse kollégáinkat!
Kis termetű fajok esetében talajmintavétellel felmérhető, egyedszámuk talajfertőtlenítő granulátum alkalmazásával hatékonyan visszaszorítható. Drótféreg esetében például már 3-5 drótféreg négyzetméterenként kárt okozhat, így indokolt a védekezés.
Összegezve: vetés előtt vizsgáljuk meg a talajainkat a talajlakó kártevők szempontjából is!