A repce kártevői csak a virágzásra vártak

A repce kártevői csak a virágzásra vártak

A kora nyári idő miatt sok helyütt berobbant a repce virágzása. Ez valamelyest mérsékelte a fénybogarak kártételét, viszont a bundásbogarak tömegesen megjelentek és károsítanak. A repcebecő-ormányos is megjelent a táblákon. Időszerű lehet a repce kártevői elleni védekezés acetamiprid, illetve a tau-fluvalinát hatóanyagú rovarölő szerek használatával.

A repce kártevői elleni harc tavasszal

A repcebecő-ormányos évi egy nemzedékes kártevő, amely különösen a repcében szeret lakomázni. Amint a hőmérséklet tavasszal eléri a 15-17 ℃-ot, megkezdi repülését és repcetáblákba való betelepedését. Ez általában a zöldbimbós állapotban vagy a virágok feslésekor történik. Betelepedéskor azonnal meg is kezdi a táplálkozást, ezzel készülve a tojásrakásra. A zöld növényi részeket eszegeti elsősorban, de a bimbókat és a virágokat sem veti meg. Tojásait a nőstény a becőkbe rakja, általában egy becőbe 1-2 tojást rak a magkezdemények közelébe, egyetlen bogár akár 240 tojást is lerakhat egy szezonban.

A kikelő lárvák a magokat rágják, ezzel súlyosabb kártételt okozva. Kártételük nyomán a becő korai kényszerérése, felnyílása is megtörténhet, jelentős pergési veszteséget okozva az érintett területen. Közvetett kártételként azzal is számolnunk kell, hogy a nagyszámú sebzés megkönnyíti a repcebecő-szúnyog tojásrakását, így majdani kártételét is.

Amint a repcebecő-ormányos is megjelent a táblánkon, figyelemmel kell követni az egyedszámát. Az ajánlott védekezési küszöbérték 1 db becőormányos/virágzat.

A védekezés időszerűsége gyakran esik egybe a virágzással, ezért a méhek védelme az elsődleges szempont a növényvédő szer megválasztásánál. A hatóanyag megválasztás másik fontos szempontja, hogy a repcefénybogárhoz hasonlóan a 90-es évek elején 3 rovarölő szer hatóanyag elleni rezisztenciát mutattak ki a repcebecő-ormányosbogárnál. Ezért az egymás után tervezett kezeléseknél a hatóanyagváltásra törekedni kell. Ha segítségre van szüksége a megfelelő kezelés kiválasztásához, forduljon bizalommal kollégáinkhoz!

A bundásbogár Magyarországon egynemzedékes, a talajban telel imágó alakban. Onnan főként márciusban-áprilisban jön elő, és érési táplálkozás céljából keresi a virágzó növényállományokat. Mivel a sárga virágok kifejezetten a kedvencei, a repcét különösen kedveli. Ez a 8-13 mm hosszú, sűrű, fehéres-sárgás szőrökkel borított bogár a virágrészeket károsítja: a porzót, a termőt, sziromleveleket megrágja, aminek következtében elmarad a megtermékenyülés. Ha még nincsen kinyílt virág, károsítja a bimbókat is, hiszen keresi a virágrészeket. 

A bundásbogár általában a táblák szélén jelenik meg, és sok esetben nem okoz nagy károsítást. Ellene nincs engedélyezett növényvédő szer, de a repcebecő-ormányos elleni kezelések a repcén lévő bundásbogarak ellen is hatnak.


Rendszeres szemlézéssel figyeljünk oda a kártevők betelepedésére, hogy biztosítani tudjuk a repce virágzáskori védelmét!