Az idén korán érkezett a tavasz, február második felében éjszakánként ugyan fagypont körüliek voltak a hőértékek, de nappal a levegő hőmérséklete elérte a 10-15 Celsius fokot .
Március elejére az őszi árpa és a búza szinte teljesen bebokrosodott. Amikor a napi legmagasabb hőmérséklet tartósan 10 ℃ fölé emelkedik, a vetésfehérítő imágók megkezdik az áttelepülést a gabonatáblákba.
Idén korán megjelentek a vetésfehérítők az őszi vetésű gabonákban
Korábban a vetésfehérítők áttelepülése április környékén kezdődött, ekkor jelentek meg az első példányok az őszi búzában, árpában. Idén ez jóval hamarabb megtörtént, az esetleges növényvédelmi kezelés ideje is ehhez igazodik.
A vetésfehérítő bogarak imágói a betelepülés után az első napokat táplálkozással töltik. A vetésfehérítők gyakorlatilag megesznek minden fűfélét, kedvencük a zab és az árpa, de ezek híján beérik búzával és tritikáléval is. Amikor megerősödtek, elkezdik lerakni a tojásaikat a levél színére. Ez szabad szemmel is könnyen felismerhető, hiszen egy helyen csoportosan, szinte sorban helyezkednek el. Ha ideálisak a körülmények, a nőstény bogár akár több száz tojást is képes lerakni egymaga.
A gabonafélékben a vetésfehérítők szaporodása már elkezdődött, ezért rövidesen elkezdődik a tömeges tojásrakás és a védekezés időszaka.
Miért kell most védekezni a vetésfehérítők ellen?
A vetésfehérítő bogarak a termesztett gabonaféléink talán legjelentősebb rovarkártevői. Nagyon szívesen lakmároznak a gabonák zöld részein, táplálkozásukkal hirtelen levélvesztést okoznak rövid idő alatt.
A lárvák kelése a tojásrakást követő 1 hét után kezdődik, és ezzel a tömeges lárvakeléssel egy időben kezdetét veszi a súlyos károsítás, roncsolás is. Míg eléri a kifejlett (imágó) alakot, 4 lárvaállapoton megy át, ezek alatt táplálékfelvétele egyre nő. Az imágók a gabonák zöld részein folytatják a táplálkozást, ha pedig már nem találnak élelmet, áttelepednek pázsitfűfélékre vagy kukoricába.
Mivel a legnagyobb kárt lárvaállapotban okozzák, a védekezést ehhez kell igazítani. A lárvák érzékenysége nagyobb, mint a kifejlett bogaraké, így azok ellen a védekezés adott esetben hatásosabb lehet, és így a fő kártételük is megakadályozható.
Egy táblát akkor nevezhetünk erősen fertőzöttnek, ha egy négyzetméteren 5–8 vagy annál több bogarat találunk. Ilyen esetben kétféle védekezési mód áll rendelkezésünkre:
- Foltszerű védekezés a kelő lárvák ellen.
- A teljes tábla védelme. Ha egyenletesen meleg az időjárás az imágó betelepedésekor, akkor az egyenletes eloszlású tojásrakás miatt célszerű ezt az opciót választani.
Bevett gyakorlat védekezést gombaölő szeres kezeléssel egy menetben végezni, mert így az a kritikus időszakban is képes védelmet biztosítani. A vetésfehérítő bogarak ellen több készítmény is van forgalomban, legtöbbjük piretroid hatóanyagú. Szakmérnök kollégáink segítenek kiválasztani a megfelelő növényvédő szert, nézzen be hozzánk!