A lisztharmat akár 25%-os termésveszteséget is okozhat

A lisztharmat felfutása figyelhető meg már most az őszi kalászosokban

Március közepén őszi kalászosaink ígéretes állományokat mutatnak, a kedvező, derült időjárás azonban nem csak a kultúrnövényeknek jön jól. Idén korán felbukkantak az őszi kalászosok gombabetegségei is, ezért most kiemelten fontos, hogy ne csak sétálgatva szemlézgessük a táblákat, hanem vegyük szemügyre az alsó leveleket is, széthajtva az állományt. A gombabetegségek közül a lisztharmat dinamikus terjedésével, a rozsdabetegségek szórványos megjelenésével kell számolnunk.

A lisztharmat akár 25%-os termésveszteséget is okozhat

A lisztharmat mindenki számára jól ismert betegség, mégis érdemes néhány szót ejteni róla, mert ha egy állományba betelepszik, onnan már nagyon nehéz kipusztítani. A fertőzés egyes évjáratokban különösen a fogékony fajtákon komoly termésveszteséget okozhat. A lisztharmat a melegebb, párás időjárást kedveli, az esőt viszont annál kevésbé, mivel a cseppfolyós víz a micélium fejlődését gátolja. 

A lisztharmat tünetei már ősszel jelentkezhetnek búzán és árpán is, a leveleken látható fehéres, lisztes bevonat formájában. A betegség a növény összes föld feletti részét károsítja. Minél enyhébb a tél, annál könnyebben telel át. Tavasszal felerősödhetnek ezek a tünetek, az alsó leveleken és a levélhüvelyen, majd a fertőzés folyamatosan a felső levélemeletre terjed, ha nem védekezünk időben. 

A korai fertőzés levélelhalást okoz, de hátrányosan befolyásolja a bokrosodást és a gyökér fejlődését is. A későbbi fertőzés gátolja a virágzat és a termés asszimilátumokkal történő ellátását. Ez csökkenti a kalászonkénti magszámot és az ezerszemtömeget.

A nitrogénnel jól ellátott, laza szövetű, buja állományokban makacsul megtelepszik. Elhatalmasodott lisztharmat-megbetegedés során akár 25%-os terméskieséssel is számolnunk kell.

Amennyiben az elkövetkező hetek időjárása kedvez a gombák számára, jelentős fertőzési nyomás is kialakulhat, ezért a védekezésre fel kell készülnünk.

Mikor és hogyan védekezzünk a lisztharmat ellen?

Gombaölő szert az első tünetek megjelenésekor alkalmazzunk, főleg ha a gomba fejlődéséhez kedvezőek az időjárási és egyéb feltételek. A hagyományosan lisztharmatos területeken ajánlott megelőző védekezést folytatni. Ha a kora tavaszi fertőzés mértéke ezt indokolja, az első permetezést a gyomirtással egy menetben, a másodikat a kalászhányás kezdetétől kell elvégezni. 

A lisztharmatölő hatóanyagokat hatásmódjuk alapján váltogatva használjuk a rezisztencia elkerülése miatt, vagy több hatóanyagot tartalmazó készítménnyel védekezzünk.

Ne feledjük, hogy kedvező körülmények esetén akár több gombafaj is megtelepedhet ugyanazon növényen. Ehhez mindenképpen széles gombaölő hatásspektrumú és tartamhatással rendelkező megoldást kell választani.

Mindenképpen az adott termőhelyi körülmények figyelembe vételével válassza meg a felhasznált növényvédő szert! Szaktanácsért forduljon bizalommal kollégáinkhoz!