Gazdálkodási terv a változtatás jegyében

Gazdálkodási terv a változtatás jegyében: aki most kezdi, annak óriási feladat lesz

Az alkalmazkodás kulcsszó a mezőgazdaságban. Elsősorban a klímaváltozás kapcsán szokás említeni, azzal az óriási feladattal összefüggésben, hogy a változó éghajlati körülményeknek megfelelően a növénytermesztésben új technológiákra, alkalmazkodó nemesített fajtákra lesz szükség, miközben egyre rosszabb minőségű talajon, egyre kevesebb víz felhasználásával egyre több jó minőségű élelmiszert kell előállítani. Az utóbbi két év eseményei az alkalmazkodás egy másik jelentését is aktuálissá tették: újra kell értékelni a gazdasági terveket, több ponton is változtatni kell, ha gazdaságosan akarunk termelni.

Az elmúlt időszakban hatalmas változások zajlottak le körülöttünk, kezdve a Covid-járvánnyal, a kereskedelmi láncok felbomlásával, majd a háború és az olcsó termény megjelenése az európai piacon borította fel minden korábbi számításunkat. Az árak hirtelen megugrása, csökkenése, majd újbóli megugrása kiszámíthatatlanná tette a beszerzéseket.

Az árak extrém változása miatt a termelőknek most nem igazán van mire alapozni a vásárlási döntéseiket, a műtrágya esetén például sokan kénytelenek voltak a megérzéseikre alapozni. Nagyon nem mindegy, hogy a műtrágyát hónapokkal előtte veszi meg valaki vagy közvetlenül kijuttatás előtt, de hogy melyikük járt jól, azt csak utólag tudjuk megmondani. Következtetést pedig nem lehet levonni.

Lehetetlenné vált a tervezés a növénytermesztésben?

Eddig a műtrágya árazással kapcsolatban működtek bizonyos mechanizmusok, a gyárak és kereskedők is ezekre építettek. Mivel ezek a mechanizmusok most teljesen felborultak, a beszerzés bizonytalanná, tervezhetetlenné vált. Senki nem tervez, nem készül előre, mindenki ad-hoc vásárol, és ez nem csak a termelőkre, de a kereskedőkre is igaz.

Az igazi tervezhetőségről elmondhatjuk, hogy eltűnt. Azt látjuk, hogy sok termelő csak kapkodja a fejét, nem tudja, hova forduljon, milyen irányban induljon el a gazdálkodásban. Eddig folyamatosan csinálták a munkafolyamatokat, és ennek idény végén megvolt az eredménye. Most viszont veszteséggel, vagy nullára termeltek.

Az utóbbi két év tanulsága: változtatni kell

Az elmúlt két év mindenkit rádöbbentett, hogy valamit változtatni kell. Mindenki eldöntheti, hogy milyen mértékű az a változás, amit bevállal. Lehet, hogy csak egyetlen elemet fog megváltoztatni, lehet, hogy többet. Az már most látszik, hogy csak egyetlen dolog megváltoztatásával nem fog tudni senki sem boldogulni, mert alapvető változtatásokra van szükség. Óriási feladat hárul azokra, akik most fognak hozzá a technológia átalakításához.

Másrészt érthető a gazdák óvatossága is, hiszen ez az a terület, ahol egyetlen rossz döntés egy egész évet is tönkretehet. Aki azonban már korábban is nyomon követte az eseményeket, és folyamatosan alkalmazkodott, tudott változtatni, az általában jó irányba indult el, és rövid úton megtalálta azokat a megoldásokat, amelyekre jövedelmezőbb lett a gazdálkodása. 

Feladatunk, hogy szaktanácsadással is segítsük a termelőket

A Hírös Agráriának kiemelt célja a termelők támogatása, a földterülethez és a gépparkjukhoz igazított szaktanáccsal történő ellátása. Jövedelmező növénytermesztési megoldásokért keressen minket, vagy iratkozzon fel szakmai hírlevelünkre!