Az őszi búza egyik legjelentősebb betegsége a kalászfuzáriózis, melynek kártétele több szempontból is végzetes lehet. A kórokozó közvetlen kártételt a csírák pusztulásával, a búza gyökerének, szártövi részének rothadásával, a búzaszemek penészesedésével okoz, közvetetten pedig mikrotoxin termeléssel teszi eladhatatlanná a gabonát.
A kalászfuzárium a kalászhányás utántól fertőz, és csak megelőzni lehet, gyógyítani nem! Adódik tehét a kérdés, hogyan előzhetjük meg ezt a rendkívül veszélyes betegséget. Egyik lehetőségünk a csávázott vetőmag választása, éspedig jó vagy kiváló fuzárium-toleranciájú fajta vagy hibrid használata. Azonban még ez sem jelent 100%-os biztosítékot a fuzárium mentességre, mivel a búzafajtákban a fuzáriummal szemben teljes körű és tartós rezisztenciát a nemesítőknek még nem sikerült rögzíteniük. Erről korábban itt írtunk.
Másik lehetséges módja a korai védekezésnek a megfelelő vetésforgó kialakítása. A fertőzés forrásául ugyanis főként a talajban és a talajfelszínen található növényi maradványok szolgálnak, és ezek akkor a legveszélyesebbek, ha olyan növénytől származnak, mely az élete során a fuzáriumfertőzésre ugyancsak fogékony volt.
A fuzóriózissal fertőzőtt növénymaradványoktól tarlóműveléssel is megszabadulhatunk, ez a betegség elleni védekezés legkorábbi formája.
A búza kalászfuzárium áttelelő szaporítóképleteinek száma csökkenthető
Az őszi kalászosok vagy a kukorica betakarítása után a felszínen maradnak a szármaradványok. A Fusarium gombafajok elsősorban a talajban található növényi maradványokon telelnek át, innen támadják meg a növényeket. A Fusarium az egyik legagresszívebb penészgomba, minden évben hatalmas károkat okoz világszerte.
1. Trichoderma fonalasgomba-nemzetség
A Fusarium fajok természetes ellenségeivel, hasznos gombaközösségekkel, mint amilyen a Trichoderma gomba, felvehetjük a harcot a búza kalászfuzárium ellen. Ezek már eleve jelen vannak a talajban, és megtámogathatjuk őket, ha kívülről is bevisszük. A hasznos gombák maguk is lebontó szervezetek, amelyek szintén szármaradványokkal táplálkoznak, másrészt parazitálják a káros gombafonalakat.
Termékválasztáskor keressünk a környezeti hatásoknak jól ellenálló spórás (konídiumos) fejlődési alakot tartalmazó készítményt, a lehető legnagyobb csíraszámmal. Egy megbízható terméknek minden tételét ellenőrzik a gyártás során.
Felhasználáskor pontosan követni kell a gyártói utasításokat!
2. Baktériumkészítmények
Segítségünkre lehetnek olyan baktériumtörzsek is, amelyek elsősorban a talajból fertőző növényi kórokozókat gátolják, szaporodásukat visszaszorítják. Kedvező körülmények között a baktériumok rohamosan csírázásnak indulnak, és felszaporodnak, élettérfoglaló stratégiájuknak köszönhetően kiszorítják a kórokozó gombákat.
Milyen készítményt válasszon tarlóműveléshez búza kalászfuzárium ellen? Szaktanácsadásért forduljon bizalommal kollégáinkhoz>>