A kalászosok terméshozamát és a termés minőségét jelentősen meghatározza, hogy mennyire eredményesen tudunk védekezni a gyomnövények ellen. A gyomoknak kedvező enyhe téli időjárás és a szűkülő növényvédőszer-kínálat miatt a termelőknek érdemes a leghatékonyabb megoldásokba fektetni.
Sokszor nem is gondol rá, de a termelő döntése nemcsak az adott évre és a pénztárcájára, de a következő évekre is hatással lehet. Egy fertőzött gabonatábla például rossz
előveteménye a következő kultúrának, mert annak gyomirtását is megdrágítja.
Kalászosaink tavaszi gyomirtása
Idén tavasszal szépen fejlődnek az őszi kalászos kultúrák – és ugyanez igaz a gyomnövényekre is.
A szántóföldeken most egyszerre vannak jelen a hagyományosan ősszel csírázó tyúkhúr, ebszékfű fajok, ragadós galaj, pipacs, nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, valamint a melegkedvelő parlagfű, vagy a hélazab. Kimutatások igazolják, hogy nagy széltippan, a parlagi ecsetpázsit, a rozsnok fajok, a Poa fajok, a Lolium fajok ma már jóval nagyobb területet fertőznek itthon, mint 10 évvel korábban.
A tavaszi gyomirtás a gabonabokrosodás végéig végezhető nagy biztonsággal, de egyes készítmények akár a zászlóslevél kiterüléséig is kijuttathatók. Nagyszerű szelektív gyomirtó szerek állnak rendelkezésre a kikelt gyomnövények elpusztításához, a választás azonban sokszor kihívás elé állítja a termelőt.
A hatékonyság mellett mindig a költségeket is mérlegelni kell:
- a gyomflóra ismeretében választjuk ki a megfelelő kezelést
- ha a készítmény rugalmasan használható fel, akkor hosszabb időintervallumban juttatható ki, akár a zászlóslevél kiterüléséig (a késői felhasználáskor azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy a víz- és tápanyagelvonás miatt termésveszteséget okoz)
- egyes készítmények több hatóanyagot is tartalmaznak: bár a hatásspektrum szélesebb, az azonos hatásmechanizmusú hatóanyagok hozzájárulhatnak a rezisztencia kialakulásához
Nem működik a jól megválasztott gyomirtó szer?
Az egyszikű gyomoknál is figyelnünk kell a rezisztencia kialakulására. Nyugat-Európában nagy sok fajnál alakult már ki ellenálló populáció, és itthon is egyre több területen és fajnál jelentkezik a rezisztencia gyanú, amelyeknél csak idő kérdése, mikor kerül bizonyításra. Rezisztens gyomnövény megjelenése esetén a jól megválasztott készítmény is hatástalanná válik, vagy csak részleges hatékonyságot mutat.
A rezisztencia kialakulásának gyorsaságát nagyban befolyásolja a túlhasználat. Minél gyakrabban használjuk ugyanazt a hatásmódú gyomirtó szert, annál nagyobb esélyt adunk az ellenálló gyomok kiszelektálódására. A részleges vagy teljes rezisztenciával rendelkező gyomnövénynek túlélik a kezelést, és tovább örökítik a rezisztencia tulajdonságát. Idővel egy-egy rezisztens növényből számára kedvező körülmények között könnyen rezisztens állomány alakulhat ki.
Rezisztens gyomnövény gyanúja esetén, erősen ajánlott eltérő hatásmechanizmusú készítményre váltani. Agrotechnikailag fontos a megfelelő vetésforgó kialakítása. Bár egyre inkább átállunk a forgatás nélküli talajművelésre, súlyos esetekben be kell vetni az eke gyomszabályozó képességét is.
A Hírös Agráriánál több olyan terméket és kombinációt is talál, amely biztonsággal és nagy hatékonysággal használható a kalászosok tavaszi gyomirtására. Melyik kezelést érdemes használni? Kollégáink segítenek kiválasztani>>