búza kalászfuzárium

Közel a kalászolás: most kell figyelni a búza kalászfuzáriumra

Az őszi búza igen érzékeny fenológiai állapotban van, a zászlós levelei már kiterültek, közel van a kalászolás. A kalászhányástól a virágzás végéig különösen kell figyelni az őszi búza egyik legjelentősebb betegségére, a búza kalászfuzáriumra. Mivel az előrejelzések szerint még várható csapadék, ez kedvező körülményeket teremt a fertőzéshez.

A búza kalászfuzárium tünetei

A fuzárium különböző fenológiai fázisokban támadhatja meg a növényt:

  • Ha fertőzött a mag: a mag ki sem kel, vagy ha kikel, már csíranövény korában elpusztul. A korai fertőzésnek nincs nagy jelentősége a csávázott, fémzárolt vetőmagok használata miatt.
  • Szár- és gyökérrothadás, -korhadás: ez a fajta fertőzés is ritkán jelentkezik az őszi búza esetén.
  • A kalászokon megjelenő fuzárium: a fertőzést követően 1-2 héttel jelentkezik a kalászpelyvák szalmasárgára színeződésének formájában. A kalász egy része kisárgul, mintha koraérett lenne. Párás, meleg időjárás esetén a pelyvaleveleken jellegzetes rózsaszínes, narancssárgás bevonat jelenik meg. Ha a szemek is megfertőződnek, akkor veszítenek méretükből. A búza kalászfuzárium beazonosítása a rózsaszín elszíneződés alapján lehet, mivel a szemek töppedését más betegség is okozhatja.

A búza fuzáriózisát több, a Fusarium nemzetségbe tartozó faj okozhatja. Hazánkban több, mint 15 Fusarium faj vehet részt a betegség kialakításában, de csak bizonyos, számukra optimális körülmények együttállásakor kell járványos fellépésükre számítanunk: hűvös, csapadékos, párás időjárás. Fontos tudni, hogy a kórokozónak nem szükséges csapadék, elegendő 1-1,5 óra nedvesség a konídiumok csírázásához, tehát már egy párás hajnal is elég a betegség megjelenéséhez.

Az őszi búza a virágzáskor a legfogékonyabb a betegségre, azonban a fertőzés szempontjából kritikus időszak valójában a kalászolás kezdetétől a viaszérésig tart, feltéve, hogy ebben a legalább 5 hetes időtartamban a kórokozónak kedvező körülmények álltak fenn.

Védekezés a búza kalászfuzárium ellen

A hatékony védekezés a vetőmag kiválasztásánál kezdődik. A választásunknál szempont kell legyen a Fusarium-fajokkal szembeni ellenálló képesség, de tizstában kell legyünk azzal, hogy ez még nem ad garantált védelmet. 

Ugyanígy fontos korai szempont a talajelőkészítés és a vetésváltás. A betegség járványos kialakulásánál szerepet játszik a nagytömegű fertőzött növényi maradványok (szár-, szalma-, gyökérmaradványok) jelenléte a területen. A Fusarium-fajok nem csak a búzát, hanem a kukoricát, illetve egyéb fűféléket is fertőznek, ezért a búza-kukorica vetésforgó szintén hozzájárulhat a fertőzés terjedéséhez.

Vagyis, csökkenthetjük a betegség kialakulásának kockázatát megfelelő vetésváltással, alászántással, illetve ha fémzárolt, Fusarium-fajokkal szemben ellenálló vetőmagot vetünk.

Szintén fontos a kiegyensúlyozott N-utánpótlás, a mikroelem-hiány megelőzése, mivel a jó kondícióban lévő növény ellenállóbb a fertőzésekkel szemben. 

A búza kalászfuzárium elleni hatékony védekezés elképzelhetetlen növényvédő szeres kezelések nélkül. Ennek mindig a fuzárium ellen célzottan és időzítetten kell történnie.

A betegségre fogékony állapot a kalászoláskor kezdődik, így csapadékos, párás években már ekkor meg kell kezdeni az állománykezelést. Súlyosan veszélyeztetett években szükség lehet egy-két további kezelés beiktatására teljes virágzásban. A kezelések során 4 fontos tényezőt kell figyelembe venni, ezekről itt írtunk bővebben.

Milyen hatóanyagokat ajánlunk a búza kalászfuzárium kezelésére? Szakmérnök kollégáink segítenek kiválasztani a megfelelőt>>