Hány gombaölőszeres kezelésre van szüksége a kalászosoknak?

Hány gombaölőszeres kezelésre van szüksége a kalászosoknak?

Miért kell már most foglalkozzunk a kalászosok gombaölőszeres kezelésével? Azért, mert ezek a kórokozók nagyon gyorsan reagálnak az időjárási körülményekre, akár futótűzszerűen is képesek elterjedni és járványt okozni. Ilyenkor már nagyon nehéz védekezni ellenük, főleg, ha a számukra kedvező időjárási körülmények huzamosabb ideig fennállnak. A kártétel olyan jelentős lehet, hogy a gazdálkodás eredményességét veszélyeztetheti.

Még egy aszályos tavasz sem szabadít meg a gombabetegségektől. A betegségek tünetei ugyanis csak a növények külső felületéről húzódnak vissza kedvezétlen időjárási körülmények között, de ez nem jelenti azt, hogy az állományból teljes egészében eltűnne, hiszen a kalászosok belső szöveteiben tovább lappang a betegség. Amikor megérkezik a várva várt csapadék, a vörösrozsda például nagyon gyorsan és intenzíven képes felszapaorodni a kezeletlen területeken.

Kora tavasszal a kalászosok gombabetegségei ellen

Nem titok, hogy a nyereséges kalászos gabonatermesztéshez elengedhetetlen a gombaölőszeres kezelés tervezése és a hatóanyagok megfontolt kiválasztása. A technológia összeállításakor törekedni kell arra, hogy több hatóanyagot juttassunk ki, így szélesebb hatásspektrum érhető el és a termésképző hatás is fokozottan érvényesül.

Ha az első tavaszi szemle során azt látjuk, hogy jelentkeznek a betegségek, az időjárás pedig hajlamosít a további fertőzésre, akkor feltétlenül gombaölőszeres kezelésre lesz szükség. A kezelést preventív jelleggel is lehet alkalmazni, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor javasolt kijuttatni.

Az egyre szélsőségesebb időjárási körülmények között a gombabetegségekkel sok esetben csak 2-3 gombaölő szeres permetezés veheti fel a versenyt. 

A kalászosok gombaölőszeres állományvédelmének lényege a felső levélszintek (különösen a zászlóslevél) védelme, mivel a termésképződéshez szükséges asszimiláták mintegy 90%-át ezek állítják elő. Amennyiben célunk a maximális terméshozam, ezeket a felső levélszinteket kell maximális védelemben részesíteni, amikor ezek már kifejlődtek, azaz a zászlóslevél kiterült.

Egy háromlépcsős gombaölőszeres kezelés így épül fel:

  1. kora tavasszal a levélbetegségek korai kártételének megelőzése,
  2. a zászlóslevél kiterülésekor az újabb kezelés a felső levelek rozsda- és foltbetegségek elleni védelmét nyújtja,
  3. teljes virágzásban a kalászfuráriózis elleni védelmet kell célzottan elvégezni, biztosítva a kalászok egyenletes permetléfedettségét.

Amennyiben csak későn lépnek fel a gombabetegségek, előfordul, hogy egy kezelés is elégséges. Kis fertőzési nyomás esetén is olyan hatóanyag-kombinációt érdemes választani, amelyik az összes fontos levélfelület-veszteséget okozó betegséget képes elhárítani.

Ma már olyan gombaölőszeres kezeléseket is tudunk alkalmazni, amelyeknek élettani hatása is van: hozzájárulnak a dúsabb gyökérzet kifejlődéséhez, ezzel elősegítve az erősebb állomány kialakulását. Ebből a szempontból is hatásos eleme leeht egy magasabb termésátlagot megalapozó technológiának.

Milyen hatóanyagokat használjon a kalászosok gombabetegségei elleni védekezésben? Forduljon bizalommal növényvédő szakmérnökeinkhez>>