Védekezés a kukorica rovarkártevői ellen

Védekezés a kukorica rovarkártevői ellen

Jelenleg a kukoricatermesztés eredményességét az időjárási viszonyokon túl (a csapadék mennyisége, a hőségnapok száma) a kukorica kórtani és rovartani problémái határozzák meg. Az elmúlt napok csapadékos időjárásának köszönhetően szépek, zöldebbek a kukoricatáblák, országszerte megkezdődött a növények virágzása, de a kukorica rovarkártevői szaporodásával is számolnunk kell.

A kukorica rovarkártevői közül aktuálisan melyek jelentenek veszélyt?

Amerikai kukoricabogár

Az amerikai kukoricabogat először 1995-ben detektálták Magyarországon, és azóta a legjelentősebb kukorica-kártevőink közé „küzdötte fel” magát. Kártétele a hektáronkénti 0,5-1 tonnától a teljes termésveszteségig terjedhet.

Idén már az esők beállta előtt megjelent az amerikai kukoricabogár lárváinak kártétele, megdőltek a növények, a lárvák ugyanis elsődlegesen a gyökérzetet fogyasztják. A növényeken megjelentek a kártevő imágói is, számuk emelkedő tendenciát mutat, s megkezdődött a párosodásuk is. Az imágó a kukorica levelét, illetve a pollent és a nőivarú virágzatot is eszi – ezzel csökkentve a termés mennyiségét és minőségét.

A védekezés a talajlakó forma ellen talajfertőtlenítővel, az imágók ellen kontakt szerekkel lehetséges.

Kukoricamoly

Hazánkban őshonos, közismert kártevő, hiszen tápnövényei száma meghaladja a 200-at. A kukorica rovarkártevői között is előkelő helyezést ért el, kártétele igen változatos. A hernyók a kukorica levelét rágják, befurakodnak a szába, de a fejlődő szemeket is megrágják.

Jelenleg a lárvák már látványos tüneteket okoztak, és számuk növekszik. Nemcsak a csemegeállományokat kötelező, a takarmánykukoricát ajánlott védeni ellenük.

A kártevő alak a kukoricamoly lárvája, amely ellen védekezni kell. A rovarirtó szeres kezelést a lárvák megjelenésének idejére kell időzíteni. Nagyon fontos, hogy mielőtt berágnak a növény belsejébe, gyéríteni tudjuk a számukat, ezzel csökkentve a kártétel nagyságát. Ez általában a peterakás után 10–14 nappal történik, ez a legszerencsésebb időszak a kezelésre.

A kukoricamoly esetében is elmondható, hogy a helyes talajelőkészítésnek nagy szerepe van a rovarkártevő elleni védekezésben.

Takácsatka

Szántóföldi növényeink közül a kukorica és a szója vonzza leginkább a takácsatkát. A levelek fonákján szívogató atkák sárgulást, levélszáradást okozhatnak.

A csapadékos, hűvösebb időjárás miatt kártételük átmenetileg megtorpant, de a napos idő újra aktivizálhatja a kártevőt.

Levéltetvek

Kedvező időjárási körülmények között a levéltetvek számos fajtája ellepi a leveleket, a címert, a csövet és a szárat is. Kártételük következtében csökken a kukorica ezerszemtömege.

A jelentős mennyiségű esőnek köszönhetően a levéltetvek népessége csökkent.

A kukorica kártevői elleni védekezés kiindulópontja a fajok rajzásának és rajzáscsúcsainak pontos ismerete. A hatékony védekezési lehetőségekről kérdezze szakmérnökeinket>>