Kapás kultúráinkat (kukorica, napraforgó, cukorrépa) már a magállapottól kezdve károsíthatják a talajlakó kártevők. Itthon a pattanóbogarak lárvái, a drótférgek és az amerikai kukoricabogár lárvái okozzák a legnagyobb károkat, elsősorban rájuk kell figyelni. Míg az amerikai kukoricabogár szinte minden esetben az önmaga után vetett kukoricában jelenik meg, a drótféreg mindenhol megjelenhet. S ha már megjelent, akkor számolnunk kell azzal, hogy fejlődése (fajtól függően) akár 3-5 évig is tarthat, és ez idő alatt bármikor károsíthat.
Ezek a talajlakó kártevők olyan egyedi tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek megnehezítik az ellenük való védekezést. A védekezési módok egyike a talajfertőtlenítés, ami fontos növényvédelmi beavatkozás, de csak akkor lehet hatékony, ha kellő odafigyeléssel végezzük.
Milyen mértékű kárt okozhatnak a talajlakó kártevők?
Milyen kárt okozhatnak a drótférgek, illetve az amerikai kukoricabogár lárvái? Miért olyan fontos korán védekezni ellenük?
Amint a talaj hőmérséklete eléri a 10 °C-ot, aktivizálódnak a drótférgek. Az enyhe tél kedvez nekik, ha felszín sem fagyott át különösebben, az sem tudta gyéríteni a számukat. Nagyon vonzza őket a csírázó mag, vagy a fiatal növények gyökerei, kártételt ezek rágásával okoznak. A növény föld feletti része sárgulni kezd, majd elszárad. A gabonában sárgulás, majd vezérhajtás elhalás következik be. A drótféreg hosszú életciklusa és a kiszámíthatatlan fertőzés miatt a korai beavatkozás létfontosságú.
Az amerikai kukoricabogár lárvája szintén súlyos károkat okozhat azáltal, hogy járatokat rág a gyökerekbe a gyökércsúcstól az alapi részig, aminek következtében a gyökéren repedések jelennek meg. A gyökérzet meggyengülésével a növény megdől, erős kártétel esetén a teljes növény kidől.
A talajfertőtlenítés utólag már semmivel nem pótolható
A védekezés egyik leghatékonyabb módszere a talajfertőtlenítés. Ez a gyakorlat magában foglalja a talaj kémiai vagy biológiai szerekkel történő kezelését a károsító szervezetek vetés előtti eltávolítása érdekében. Sikere azonban a megfelelő kivitelezésen múlik. A talajfertőtlenítés hatékonyságának meghatározásában olyan tényezők játszanak döntő szerepet, mint az időzítés, az adagolás és az alkalmazás módja. A kezelésnek például ideális esetben a vetés előtt kell megtörténnie, hogy a kártevőknek esélye sem legyen megtámadni a magokat és a fiatal növényeket. Ezenkívül a kiválasztott fertőtlenítési módszernek meg kell felelnie a szántóföldön jelenlévő konkrét kártevőfajoknak.
A kapás kultúrákban jelenleg engedélyezett talajfertőtlenítő hatóanyagok közös vonása, hogy ezek a növénybe nem szívódnak fel, a nedvkeringésbe nem kerülnek be, nem szállítódnak, ami kizárja az egész növényre kiterjedő hatásukat. Ezért a talajfertőtlenítés jó hatékonyságához elengedhetetlen, hogy a megfelelő mennyiségben és a megfelelő helyre kerüljenek kijuttatásra.
Bár a talajfertőtlenítés értékes eszköz, az integrált növényvédelmi stratégia részét kell képeznie. A vetésforgó, az ellenálló vetőmagfajták és a gondos szántóföldi ellenőrzés kiegészítheti a talajkezelést, és hosszú távú védelmet biztosíthat a talajban élő kártevők ellen. Ezen intézkedések elfogadásával a termelők megvédhetik terményeiket és biztosíthatják a fenntartható mezőgazdasági termelést.
A talajfertőtlenítő szer kiválasztása
A talajlakó kártevők elleni védekezés költséges, de megéri. Ráadásul a kultúrához, a feltételezett kártevőhöz és az adott körülményekhez legjobban illő készítmény megtalálása nem egyszerű feladat. A megfelelő mennyiség kiválasztása a célkártevő meghatározásával kezdődik. Forduljon bizalommal kollégáinkhoz, szakmérnökeink szaktanácsadással is segítik a munkáját!