A tavalyi ősz nem kedvezett a gyomirtásnak, az elhúzódó vetések, az alacsony hőmérséklet miatt gyengén fejlődő állományok sok helyen az őszi gyomirtások elmaradását eredményezte. A tél végi gyors felmelegedés időszakában érdemes lesz alaposan szemlézni a táblákon, és figyelni, milyen gyomnövényeket hagyott maga után a tél.
Idén kiemelt fontosságú a tavaszi gyomirtás
A kora tavaszi gyomirtás az őszi gabonaféléknél több okból is kulcsfontosságú:
- A kora tavasszal megjelenő gyomok a gabonafélékkel versengenek a napfényért, vízért és tápanyagokért, ami jelentősen csökkentheti a terméshozamot.
- Kevesebb termés. A kora tavasszal ellenőrizetlenül növekvő gyomok korlátozhatják a gabonafélék szárbaindulását, az oldalhajtások képződését, ami gyengébb és kevésbé termőképes növényekhez vezet. Az ún. „szőnyeggyomok” (árvácska, veronika, árvacsalánfajok, tyúkhúr, pásztortáska) nagy egyedszám esetén képesek akár több száz kg/ha vagy akár 1 t/ha termésveszteséget okozni.
- Optimalizálja a gyomirtó szerek hatékonyságát. A fiatal gyomokat könnyebb leküzdeni, és a korai gyomirtó szerek alkalmazása hatékonyabb a későbbi kezelésekhez képest, amikor a gyomok már kifejlettek és ellenállóbbá váltak.
- A korai gyomirtás megakadályozza, hogy a gyomok elérjék a virágzás és a magvetés szakaszát, így csökkentve a későbbi gyomnyomást a következő vegetációs időszakokban.
- Megelőzi a betegségeket és kártevőket. Egyes gyomok olyan kártevőknek és betegségeknek adnak otthont, amelyek a gabonaféléket is károsíthatják. A korai eltávolítás csökkenti a fertőzés terjedésének kockázatát.
- Javítja a betakarítás hatékonyságát. A gyommentes termést könnyebb betakarítani, ami tisztább gabonát eredményez, és kevesebb problémát okoz a szennyeződés vagy a nedvességtartalom a tárolt gabonában.
Idén azért is kiemelt fontosságú a kora tavaszi gyomirtás, mert a januári tartós lehűlés következtében az őszi kalászosok fejlődése megállt vagy lelassult, a 3-4 leveles fejelettségű őszi gabonák gyomelnyomó képességére most nem számíthatunk. Ráadásul a talaj felső rétegének gyommagkészlete az átlagosnál magasabb. A korai beavatkozás minimalizálja a gyomnövények által okozott stresszt, ezáltal növelve a kalászosok ellenálló képességét.
Milyen gyomirtó szereket használjunk?
Biztosan számíthatunk a tyúkhúr, veronikafajok, ebszékfű, pásztortáska, árvacsalánfajok, ragadós galaj megjelenésére és terjedésére. Az egyszikűek közül a nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, rozsnok fajok, vadzab az, ami nagy valószínűséggel felüti majd a fejét. Ezért is ajánlott olyan gyomirtó szereket használni, amelyek a gyomnövények széles spektruma ellen hatékonyak, ugyanakkor kímélik a kultúrnövényeket.
Kombinált hatóanyagokkal hatékony gyomirtást végezhetünk a legtöbb egy- és kétszikű gyomnövény ellen. Milyen készítményt alkalmazzon, és mikorra tervezze a gyomirtást? Forduljon bizalommal növényvédő szakmérnök kollégáinkhoz!>>