Hagyományosan a tél feladata lenne, hogy az ősz folyamán felszaporodott gombákat, a táblákon keletkezett áttelelő képleteket gyérítse, elpusztítsa. Sajnos már évek óta elmondható, hogy az enyhe téli időjárás nem gyéríti eléggé a kártevőket és a kórokozókat a kalászosokban, ami tavasszal nagyobb populációkat eredményez. A kórokozó gombák esetében pedig növeli a korai fertőzések kockázatát.
Olyan évjben, amikor az időjárás erősen hajlamosít a gombafertőzések kialakulására, különös szerepe van a megfigyelésnek, az előrejelzésnek és a megelőző védekezéseknek. Az áttelelt lisztharmat, szeptória, sárga- és vörösrozsdatelepek csak a kedvező alkalomra várnak, az enyhe idő és a csapadék kombinációja megteremti számukra a robbanásszerű szaporodás lehetőségét. Az ekkor még gyenge állományokban különösen nagy pusztítást végezhetnek.
A kalászosok kora tavaszi lombvédelme
Kutatások bizonyították, hogy az alsóbb levélemeletek (a 2., 3., 4. levélemelet) összesen 33%-ban járulnak hozzá a termésmennyiséghez, a zászlós levél 43%-ban, a kalász pedig 22%-ban. Az alsóbb levelek védelme azonban nem csak a terméseredmény szempontjából fontos. A zászlós levelet is sokkal könnyebben megvédhetjük, ha korábban a fertőzési forrásokat az alsóbb leveleken sikerrel blokkoltuk.
A gombabetegségek évről évre jelentős károkat okoznak:
- Lisztharmat: már kora tavasszal jelentősen fertőzhet. Ha a felső levélemeleteket is eléri, nagy kárt okozhat.
- Rozsdabetegséget előidéző gombafajok: leggyakrabban a leveleken jelentkeznek a tünetek, a fertőzés a lombozat elhalásához vezet. Van, amelyik a meleget, van, amelyik a hideget szereti, így bármikor számítani lehet valamelyik rozsdabetegség felbukkanására.
- Pirenofórás, szeptóriás levélfoltosságot okozó gombák: a lombozat asszimilációs felületének csökkentésével okoznak terméskiesést.
- Kalászszeptória: nem csak a leveleket, hanem a kalász kialakításában szerepet játszó pelyvaleveleket is fertőzheti.
- Kalászfuzárium: virágzáskor fertőz, minőségrontó hatása miatt okoz kárt.
A fenti kórokozók együtt is felléphetnek. Ezért nem is az a kérdés, hogy szükség van-e beavatkozásra, sokkal inkább az, hogy egyszeri vagy kétszeri védekezéssel hárítsuk-e el a terméskiesés veszélyét.
Gyorsan reagálni a gyorsan változó körülményekre
Reálisan gondolkodva már most fel kell készülnünk a kalászosokban károsító gombák korai nagymértékű fertőzésére. A növénytermesztés sikeressége ugyanis ma már egyre inkább azon múlik, hogy gyorsan reagáljunk a változásokra. A készítmények választásánál döntő fontosságú, hogy a területen milyen betegségek jelentek meg nagyobb nyomással. Ha kérdése van a használható növényvédő szerek kapcsán, forduljon bizalommal kollégáinkhoz!>>