Kora nyári meleggel és esőkkel indult a hónap. Az időjárás kedvező a levéltetveknek, mivel kedvelik a párás, mérsékelten meleg viszonyokat. Ahogyan sok más szántóföldi kultúránkban, úgy a napraforgóban is megjelentek az első levéltetű kolóniák, és a kedvező körülmények hatására a felszaporodásuk várhatóan még intenzívebbé válik.
Hazánkban két levéltetű faj károsítja a napraforgót
A levéltetvek betelepedése már a néhány leveles állapottól megkezdődhet, növényen történő felszaporodásuk folyamatos, amely a virágzás időszakában érheti el a csúcspontját. A kolóniák elhelyezkedése fajfüggő. Nálunk alapvetően két levéltetű faj szokta a napraforgót károsítani. A fekete répa-levéltetű kolóniái a napraforgó hajtáscsúcsa környékén, a fiatal levelek fonákján és azok környezetében találhatóak. A sárga szilva-levéltetű kolóniáit már nehezebb észrevenni: kisebb kolóniákat képez a napraforgó tenyészőcsúcsa közelében a kis levélkezdeményeken.
A betelepedés észlelése nagyon fontos. Ahogy láttuk, a kolóniákat nem mindig könnyű észrevenni, viszont a segítségünkre lehetnek a predátor rovarok, például a katicabogár. Ha egy napraforgó levelén katicabogarat látunk, akkor nagyon valószínű, hogy ott levéltetvek is vannak.
A levéltetű az intenzív növekedés fázisában telepedik be a napraforgótáblákba
Mi jellemzi a kártételt? A közvetlen kártétel mellett, vagyis a víz és a növény által felvett tápanyagok elvétele mellett, a levéltetvek eléggé súlyos közvetett kárt is okoznak a napraforgóban. Mivel a kialakuló generatív szervek közvetlen közelében szívogatnak, a kialakuló tányér méretét, alakját is befolyásolják. Súlyos esetben a napraforgó főhajtása akár el is halhat. Ugyanakkor a szívogatások okozta torzulások, deformációk mellett a megtámadott növényi felületek sokkal fogékonyabbak lesznek a szürke penész fertőzésére.
Összességében tehát egy komoly levéltetű-fertőzés jelentősen visszafogja a napraforgó fejlődését, késlelteti a virágzást és komoly terméscsökkenést okozhat.
Mit tehetünk levéltetű ellen napraforgóban?
Első lépésben tisztázni kell, hogy melyik levéltetűfaj károsítja a növényünket.
- A fekete répa levéltetű kolóniáit szabad szemmel is könnyű felfedezni, így ellene hatékonyan bevethető egy megfelelő technológiával kijuttatott kontakt hatású készítmény.
- A sárga szilva levéltetű ezzel szemben szabad szemmel nem látható helyen él és károsít, ellene egy felszívódó készítményt ajánlott használni.
Amennyiben a levéltetvek felszaporodása gyors, célszerű minél gyorsabban végrehajtani az rovarölő szeres kezelést. Milyen hatóanyagot juttasson ki? A legjobb, az adott helyzetben leghatékonyabb kezelés kiválasztásához forduljon bizalommal növényvédő szakmérnök kollégáinkhoz!