A kukoricával együtt kelő gyomok okozzák a legnagyobb terméskiesést

A kukoricával együtt kelő gyomok okozzák a legnagyobb terméskiesést

A gyomirtás a kukoricatermesztés kritikus teendője, különösen a korai növekedési szakaszban. A keléstől a korai levélfázisokig tartó időszak döntő fontosságú a kukorica terméshozam nagyságának szempontjából, mivel a gyomok által ebben az időszakban támasztott konkurencia komolyan befolyásolhatja a növény fejlődését. A hatékony korai gyomirtás biztosítja, hogy a kukoricanövények hozzáférjenek az olyan alapvető erőforrásokhoz, mint a fény, a víz és a tápanyagok, ami végső soron erőteljesebb növekedést és magasabb terméshozamot eredményez.

Változások, régi és új gyomok

A kukorica korai gyomirtása kapcsán is elmondható, hogy a helyzet szinte évről-évre változik. Minden termelő tapasztalja, hogy a táblák gyomflórája átalakulóban van. Egyes gyomirtók, a szulfonil-karbamidok nagyarányú használata következtében egyes gyomnövény-fajok már nem pusztulnak el a kívánt mértékben. 

A hosszan tartó száraz periódusok egyik nemkívánatos következménye, hogy a gyomnövények felülete erősen viaszossá válik, így jobban ellenállnak a gyomirtó szereknek. Új gyomfajok is felütik fejüket a kukoricában, a kezeléseknél ezeket is figyelembe kell venni.

Vetés utáni, kelés előtti gyomirtás kukoricában

A vetés utáni, kelés előtti gyomirtás az ideális stratégia a gyomnövény-konkurencia megelőzésére, még mielőtt az kikelne. Ez a módszer magában foglalja a gyomirtó szerek kijuttatását közvetlenül az ültetés után, de még a kukoricanövénykék kelése előtt. Ezáltal a gyommagvak csírázását és fejlődését akadályozzuk meg, csökkentve ezzel a későbbi beavatkozások szükségességét. Mivel a gyomok gyorsabban nőnek, mint a kukorica, és gyorsan kimerítik az erőforrásokat, a kelésük megelőzése hatékonyabb, mint a már kifejlődött gyomok elleni védekezés.

Ha a gyomok az első hetekben ellenőrizetlenül nőnek, akkor könnyedén elnyomhatják a fiatal kukoricát, lassítják a növekedését, és a végső terméshozam csökkenéséhez vezethet. Különösen akkor veszélyesek, ha a kukoricával azonos talajrétegből veszik fel a vízben oldott tápanyagokat. Kutatások kimutatták, hogy a korai szezonban a gyomok konkurenciája akár 50%-os termésveszteséget is eredményezhet, ha nem kezelik megfelelően. A késleltetett gyomirtás ráadásul gyakran nagyobb gyomirtószer-felhasználást tesz szükségessé, ami növelheti a költségeket.

A legjobb, ha a gyomok ki sem kelnek

A gyomirtószeres kezelést a vetés után közvetlenül, de legalább 1–2 napon belül el kell végezni, hogy a gyomirtó hatóanyagok a csírázó gyommagvakhoz mosódhassanak a következő csapadékkal. Ennél a technológiánál követelmény az apró morzsás talajfelszín, hogy a hatóanyag biztosan elérje a csírázó gyommagvakat. Fontos, hogy a még gyommentes talajra permetezzük ki a készítményt, mert csak így találkozik minden gyomnövény a vegyszerrel. 

Ha a kezelést követő két héten belül megérkezik a csapadék, akkor sikeres lesz a beavatkozás, és a kukorica gyommentesen fog kikelni.

Mi történik, ha mégsem sikeres a gyomirtás?

Elhúzódó gyomkelés, heterogén gyomösszetétel vagy eltérő fejlettségű gyomok jelenléte esetén újabb kezelés(ek)re lesz szükség. Akkor is állománykezelésre lesz szükség, ha sikertelen az alapkezelés. Az állományban alkalmazható szerek egy része nemcsak levélen, hanem gyökéren keresztül is felvehető a gyomnövények számára.
Milyen hatóanyagokat, kezelést alkalmazzon a gyomok ellen kukoricában? Kérjen szaktanácsot növényvédő szakmérnök kollégáinktól!>>